Szövegszerkesztés, szöveg formázása
Kell-e és ha igen, akkor milyen, hogyan és mivel oldható meg?! Már pedig, a válasz egyértelműen igen.
Ritkán találkozni magával a szövegszerkesztés fogalommal, ám rendszeresen műveljük mindannyian.
A szövegszerkesztés = az írt szöveg érthetőbbé-, értelmezhetőbbé tétele.
Erről senki sem mondhat le, hiszen nincs kínosabb, mint egy félreértelmezett üzenet, email, leírás! Amikor százalékszámítást kalkulálunk, akkor csak egy féleképpen tudjuk azt tenni, a gondolataink leírásánál jobban figyeljünk.
Szövegszerkesztés – formázások
Általános szabály nincs az alkalmazásukhoz, érzésre, ránézésre kell ezt elvégezni.
A formázásokat akkora számban kell alkalmazni, amennyit a mondanivalók megkíván. Néha a kevesebb több, ne essünk túlzásba! Egy-egy speciális formázást is bevethetünk, mint pl a kiskapitális formázás.
Szövegszerkesztés, karakterformázás
A karakter- vagy betűformázás elsősorban a kiemelést, a hangsúlyozást tudjuk elérni. Az így megformázott szövegrész, szó vagy kifejezés azonnal vonzza a tekintetet.
Úgy és annyit formázzunk így, hogy az olvasó pusztán rátekintve a szövegre, a kiemelt szavak, kifejezések és szövegrészekből a teljes leírás lényegét le tudja venni.
A karakterformázások vagy betűformázások közös jellemzője, hogy ki kell jelölni a formázandó szövegrészt. Miben mások?
3 általánosan alkalmazott formázás:
- félkövér formázás – a leginkább kiemelő formázás
- dőlt karakterek fontosságot fejeznek ki. Pl a leírást megtörhetjük egy-egy megjegyzéssel, amely ugyan a fő gondolatok sorában nincs benne, de fontos, hozzátartozik a fő magyarázat/leírás áramlatához.
- színes betűk alkalmazása különösen akkor, ha jelentéssel bír a szín. Pl. tiltást kifejező szövegrészt lehet pirossal formázni, veszélyt jelző szövegrészt narancssárga színnel. A színekkel egyébként óvatosan a weben, nehogy belekavarjon a dizájn színeibe.
2 NEM javasolt formázás:
- aláhúzás Az írógépek idejében – jobb híján -, aláhúzással lehetett szövegrészt kiemelni. Ma már szinte TILOS a használata, az aláhúzás kizárólag a linkek és url-k számára fenntartott formázás, így megtévesztő lehet más szövegrészek aláhúzással történő formázása. Számtalan formázási különlegesség létezik, válogass azokból, lásd alább!
- CSUPA NAGYBETŰK – üvöltést jelent és fejez ki, ezért NE használd! Taszítja az olvasót. Ha üvöltenél, használj ikonokat.
A szövegszerkesztés téma kiapadhatatlan, a GevaPC Tudástár szövegszerkesztés kategóriája bőven szolgáltat leírásokat és magyarázatokat.
Szövegszerkesztés – bekezdés formázása
A bekezdés formázás legfőbb ereje a szöveg függőleges irányú tagolása.
A bekezdés jellemzői, formázásukkal könnyebben áttekinthetővé és olvashatóvá tesszük a szöveges leírást, üzenetet. 3 formázás, a leggyakoribb bekezdés formázások közül:
- A bekezdés sorokból áll – az Enter beviteléig tart. A sorok távolságával szabályozhatjuk a szöveg szellősségét, függőleges irányú átláthatóságát. A jó sortávolság segíti a szemet a sor végigolvasásában. A sor hosszától függ mekkora az optimális sortáv, dönts róla ránézésre!
- A bekezdés előtt és utána alkalmazott térköz.
Térköz alkalmazása az olvasást könnyíti meg, de pl. weben a szűrt információgyűjtést, a gyors áttekintést is segíti. - Felsorolás, sorszámozás – bekezdések rendezhetők felsorolássá vagy számozott listává.
A felsorolás bekezdései előtt valamilyen szimbólum van, ahogy a jelen felsorolás bekezdései előtt is. A bekezdésen belül lehet sortörés, amellyel a szöveg mindenképpen új sorban folytatódik, egyébként pedig rugalmasan törik a szöveg a sor hosszától függően.
Az említett formázások csak egy szűk kínálat a lehetőségekből. A szövegszerkesztő program(pl MS Word, Google docs, …) is kínálhat további lehetőségeket a formázáshoz, ám a legfontosabbak szinte mindegyikben megtalálhatóak.
Szerző: Geva GevaPC Informatika