Rooibos tea – a koffein és ellenjavallatoktól mentes ital
Ha még soha nem is próbáltuk, biztos hallottunk már a barátainktól, ismerőseinktől a rooibos tea megnevezést. A gazdag, fás utóíz nem csupán az egyetlen előnye: számos jótékony hatása van az egészségünkre való tekintettel.
Kizárólag előnyök, hátrányok nélkül
Kezdjük a leginkább meglepővel, rooibosnak nincs ellenjavallata (kivéve talán az egyéni intolerancia ritka eseteit). A kávéval és a teával ellentétben gyermekek, terhes nők, legyengült szervezetűek is ihatják. Sőt, a nyilvánvaló élénkítő hatása ellenére a rooibos tea még éjszaka is fogyasztható.
Miért? A válasz egyszerű: a rooibosban nincs koffein. Egyáltalán. A tonizáló hatásért pedig az italban található illóolajok a felelősek. Vasat, magnéziumot, fluort, káliumot, nátriumot, mangánt és nagy mennyiségű C-vitamint is tartalmaz. Ezen kívül a rooibos magas flavanoid-koncentrációjáról ismert, ezek antioxidánsok, amelyek felelősek a biológiailag aktív anyagok szintéziséért és lassítják az öregedési folyamatokat.
Továbbá:
- a rooibos tea antioxidáns tulajdonságának köszönhetően javítja a szív- és érrendszer működését, és jótékony hatással van a vérnyomásra;
- 2-es típusú cukorbetegség elleni küzdelemben is segít: szabályozza a vércukorszintet és csökkenti az inzulinrezisztenciát;
- a bennszülött afrikaiak hagyományosan a rooibos-t használják a csecsemők kólikájának leküzdésére (ez viszont tudományosan még nem bizonyított);
- a cink és a hidroxisavak jót tesznek a bőrnek. Dél-Afrikában számos rooibos tartalmú kozmetikai márka létezik. Készítsünk arcborogatást, vagy adjuk hozzá a fürdővízhez.
Hogyan kell a rooibost helyesen főzni?
A kávétól és a teától eltérően a rooibos tea forrásban lévő vízzel elkészíthető, és néhány percig kell csak forralni. Általában meglehetősen egyszerű a használata, és nem igényel semmilyen rituálét és különleges edényt: elég egy közönséges vízforraló és egy teáscsésze.
1-2 teáskanálnyi szükséges egy csésze kész italhoz, ami 3-4 alkalommal is átfőzhető.