Húsimádóknak hús helyett: vöröslencse fasírt
Már egy ideje próbálunk kevesebb vörös húst enni, s egyben olyan ételekkel pótolni, ami azért nem mozdít ki a komfortzónánkból. A hús finom, de sajnos már túlzásba visszük a fogyasztását. Felvágott vagy kolbász reggelire, főétel valami húsféle, s uzsonnára és vacsorára megint csak hús. Ezen persze lehet segíteni, ha még több zöldséget és gyümölcsöt eszünk, de a napi rohanás mellett sokszor elfelejtődik.
Ha te is szereted a húsokat, akkor a mai vöröslencse fasírt segíthet kiváltani a húsételek egy részét. Szinte bármilyen módon lehet fűszerezni, s állagában és kinézetében is nagyon hasonlít a magyar fasírtra. A vöröslencse pedig minden boltban kapható, olcsó és nagyon sok élettani előnye van.
A vöröslencse előnyei
A vöröslencse könnyen elkészíthető, s olyan növény, ami az egyik legtöbb fehérjét tartalmazza. 24-26%-a fehérje, kiegészítve jól emészthető aminosavakkal.
A vöröshússal ellentétben nem tartalmaz koleszterint, így a koleszterin szinteden is javíthat. A szénhidrátokat lassan felszívódó formában tartalmazza, így nem dobja meg olyan gyorsan a vércukor szintet, mint a fehérlisztekből készült kenyerek vagy tészták.
Sok benne a kálium, ez létfontosságú az izmoknak és az idegrendszernek. Nagy adag cinket tartalmaz, emellett gazdag vasban, kalciumban és számos vitaminban. Nem folytatom a sort, mert már ebből látható, hogy ez egy nagyon értékes növény. A magas rosttartalmát kell még megemlíteni, mert az ilyen ételek nagyon fontosak a megfelelő emésztőrendszerhez.
Vöröslencse fasírt hozzávalók
- 1 csomag vöröslencse
- 1 tojás
- zsemlemorzsa
- liszt
- só
- őrölt fekete bors
- fokhagyma
Ízváltozatok
Többféle ízben is készítjük, mikor, mire vágyunk. Az alábbi fűszereket ne egy fasírtba tedd bele! Ez legalább háromféle ízesítés, nyugodtan próbálkozz a sajátoddal:
- 1. változat: fokhagyma, római kömény és kurkuma
- 2. változat: petrezselyem, majoranna, tárkony
- 3. változat: bármilyen fűszer + trappista sajt vagy olívabogyó vagy szárított paradicsom
Vöröslencse fasírt elkészítés
1. A vöröslencsét vízben pár perc alatt megfőzöm, 3-5 perc szükséges hozzá. Ha kész, akkor lecsöpögtetem.
2. Amikor kicsit kihűlt, ráütöm a tojást. Mindenképp várjátok meg, míg a lencse hidegebb lesz, különben kicsapódik a tojás.
3. Megsózóm és borsozom, illetve hozzáadom a többi fűszert. A fokhagyma is jól áll neki, mi egy fél csomag lencséhez (250 g) 2-3 gerezd fokhagymát adunk, átnyomva egy fokhagymanyomón.
4. Fokozatosan hozzáadom a lisztet és a zsemlemorzsát, míg formázható állagúvá nem válik. Ha még ragad a massza, lehet hozzáadni egy kis lisztet vagy morzsát. Ügyelni kell a lencse lecsöpögtetésére, akkor nem folyik a massza, amúgy bárki fél perc alatt ráérez.
5. Fasírtgolyókat vagy lapított golyókat készítek. Ha van otthon trappista sajt, akkor kisebb hasábokat vágok belőle, s belenyomom a fasírtok belsejébe, hogy ne lógjon ki belőle. Sajt helyett mehet egy-egy olívabogyó, vagy kis darab szárított paradicsom. A gyümölcsösebb ízek kedvelői fügét vagy aszalt gyümölcsöt is beletehetnek, de arra figyeljetek, hogy ekkor az édesebb volta miatt nehezebben fogadtatható el a kifejezetten húsra éhezőkkel.
6. Már csak a sütés maradt. Forró olajban addig kell sütni, míg a külseje megpirul. Ha nem akartok zsiradékot használni, akkor csak simán be kell tenni egy sütőpapírral kibélelt tepsibe, s zsír nélkül megsütni. Tegnap a teppanyaki grillünkön sütöttük, ott is finom lett. Mivel a fasírt nem tartalmaz nyers húst, így addig sütitek, míg ízléses kérget kap, és jól néz ki.
Tálalás
Kész a fasírt. Tálalni bármivel lehet, amit szerettek. Mi ettük sima főtt rizzsel és savanyúsággal. Máskor grillezett cukkinivel és sárgarépával. Mehet rá egy kis barbecue szósz, ketchup vagy házi joghurtos vagy tartás mártás.
A gyereknek sütöttünk pár virslit, s bár finnyás, a fasírton észre sem vette, hogy nem a jól megszokott fasírtja. Kicsit más volt, de simán megette az egészet. Gyakorlatilag ez a fasírt egy jó megoldás arra, hogy csökkenthessük a vöröshús bevitelét, de a húsimádók se morogjanak érte.