polizei (1)
Magazin

Sokkoló kettős gyilkosság Traiskirchennben: börtöneltávozáson lévő férfi végzett volt barátnőjével

Véres tragédia rázta meg a 20 ezres lakosú Traiskirchen városát, amikor egy 66 éves, börtöneltávozáson lévő férfi brutális támadást követett el volt barátnője és egy másik férfi ellen. A véres esemény, amely pénteken délután zajlott le a város kereskedelmi negyedében, újabb vitát robbantott ki Ausztriában a börtönrendszer reintegrációs programjairól és azok biztonságosságáról.

A tragédia kronológiája

A lövöldözés a Badener Straße-n történt, közvetlenül a helyi temető közelében, egy forgalmas üzleti körzetben, ahol számos kisvállalkozás és szolgáltató működik. A helyszín választása nem volt véletlen – Josef P. pontosan tudta, hol találhatja meg áldozatát.

Első célpontja egy 25 éves nő volt, akiről a rendőrség megerősítette, hogy korábbi barátnője volt a támadónak. A férfi hidegvérrel lőtt rá a fiatal nőre, aki súlyos sérülésekkel került kórházba. Az mentősök azonnal egy bécsi kórház traumatológiai osztályára szállították, ahol jelenleg is kritikus állapotban van. Az orvosok a következő 48 órát nevezték meg kulcsfontosságúnak a túlélése szempontjából.

Második áldozat a helyszínen

Josef P. azonban nem állt meg itt. Még mielőtt a mentők megérkeztek volna, egy 55 éves férfit, Thomas H.-t is lelőtte. A férfi a helyszínen életét vesztette. A rendőrség egyelőre nem árulta el Thomas H. és Josef P. közötti kapcsolat pontos természetét, de a nyomozók szerint személyes indíttatás állhat a háttérben.

A rendőrségi jelentések szerint a támadás során kés is szerepet játszott, ami arra utal, hogy Josef P. alaposan felkészült a támadásra. Szemtanúk beszámoltak arról, hogy a férfi rendkívül agresszívan viselkedett, és láthatóan nem volt tekintettel a közelben tartózkodókra.

Menekülés és végzetes befejezés

A kettős támadás után Josef P. gyorsan távozott a helyszínről saját autójával. A rendőrség azonnal körözést adott ki ellene, és az egész régióban keresni kezdték. Az osztrák hatóságok a szomszédos tartományok rendőrségeit is riasztották.

A keresés azonban nem tartott sokáig. Néhány órával később, még ugyanazon a napon, egy közeli szőlőskertben találták meg Josef P. holttestét. A boncolás megállapította, hogy önmaga ellen fordította a fegyvert. A hatóságok szerint a férfi tudatában volt annak, hogy nem kerülheti el a felelősségre vonást.

Hosszú bűnügyi múlt

Josef P. korántsem volt ismeretlen a rendőrség számára. A 66 éves férfi évtizedek óta szerepelt a bűnügyi nyilvántartásokban, és különösen a családon belüli erőszak terén volt visszaeső. Korábbi ítéletei között szerepeltek testi sértés, zaklatás és fenyegetés vádjai is, amelyek többnyire női partnerek ellen irányultak.

Az igazságügyi források szerint Josef P. pszichológiai problémákkal is küzdött, amelyeket azonban sosem kezeltek megfelelően. Környezete szerint rendkívül féltékeny természetű volt, és nehezen viselte a kapcsolatok megszakadását.

A börtöneltávozás rendszere

Josef P. jelenleg börtönbüntetését töltötte, de részt vett az úgynevezett reintegrációs programban, amely lehetővé teszi az elítéltek számára az ideiglenes eltávozásokat. Ez a rendszer célja, hogy fokozatosan előkészítse a fogvatartottakat a társadalomba való visszatérésre.

Az Igazságügyi Minisztérium közlése szerint Josef P. korábban már több alkalommal is részesült ilyen engedélyben, és minden esetben időben tért vissza a börtönbe. Ez azt jelenti, hogy a kockázatértékelés során nem találtak olyan jeleket, amelyek veszélyesnek minősítették volna.

* * *
Nézz körbe a Temu-n, amely az európai raktárai megnyitása után már nagyon gyorsan házhoz hozza a megrendelésed. Kattints erre a linkre: https://temu.to/m/uu4m9ar76ng és ‎35 000 Ft kuponcsomagot kapsz a Temu-n vagy add meg ezt a kupont: acj458943 a Temu alkalmazásban és kapsz 30% kedvezményt!!
* * *

A férfi büntetése december végén járt volna le, ami azt jelenti, hogy már csak néhány hónapot kellett volna letöltenie. Ez különösen megdöbbentővé teszi a tragédiát, hiszen egy már majdnem teljes szabadsághoz jutó ember követte el.

Fegyvertilalom ellenére

Különös pikantériát ad az esetnek, hogy Josef P. hivatalos fegyvertilalom alatt állt a támadás idején. Ez azt jelenti, hogy jogilag nem rendelkezhetett fegyverrel, mégis sikerült hozzájutnia. A rendőrség jelenleg vizsgálja, honnan és hogyan szerezte be a lőfegyvert.

Az osztrák fegyvertörvények igen szigorúak, különösen olyan személyek esetében, akik bűnügyi múlttal rendelkeznek. A hatóságok most azt vizsgálják, hogy a rendszer mely pontján történt hiba, hogy ilyen személy fegyverhez juthatott.

A nyomozás állása

Az Állami Bűnügyi Rendőrség (Landeskriminalamt) vette át a nyomozás irányítását. A szakértők szerint ez azt jelzi, hogy az ügy kiemelt fontosságú a hatóságok számára, és minden rendelkezésre álló erőforrást bevetnek a körülmények teljes feltárására.

A rendőrök még a tragédia napján házkutatást tartottak Josef P. tribuswinkel-i lakásában. A razziában speciális egység is közreműködött, ami arra utal, hogy a hatóságok további bizonyítékok vagy akár további fegyverek jelenlétére is számítottak.

Kapcsolatok feltárása

A nyomozók jelenleg a támadó és áldozatai közötti pontos kapcsolatokat vizsgálják. Míg a 25 éves nő esetében egyértelmű, hogy korábbi barátnője volt Josef P.-nek, Thomas H. szerepe még nem teljesen világos.

A rendőrség információi szerint Thomas H. valószínűleg véletlenül keveredett a helyzet középpontjába, esetleg meg akarta védeni a fiatal nőt, vagy egyszerűen rossz helyen volt rossz időben. A nyomozók tanúkat keresnek, akik fényt deríthetnek az események pontos menetére.

Társadalmi reakciók

Traiskirchen lakossága mélyen megrendült a tragédián. A város, amely főleg békés kisvárosi életéről ismert, ritkán szembesül ilyen brutális eseményekkel. Több helyi lakos is beszámolt arról, hogy bizonytalanságot érez a környéken.

Maria Schneider, egy helyi üzlettulajdonos elmondta: „Sosem gondoltam volna, hogy ilyen dolgok megtörténhetnek itt. Mindenki azt beszéli, hogy fokozott rendőri jelenlétre van szükség.”

A helyi polgármester, Franz Weber sürgős közbiztonsági tanácskozás összehívását jelentette be, amelyen részt vesznek a rendőrség képviselői, a helyi önkormányzat tagjai és a civil szervezetek is.

Az eset országos szinten is vitát kavart. Több politikus is kiállt a börtöneltávozási rendszer felülvizsgálatáért, míg mások a jelenlegi rendszer védelmében foglaltak állást.

Dr. Hermann Müller kriminológus szerint: „Az ilyen tragédiák, bár ritkák, felhívják a figyelmet arra, hogy a kockázatértékelési rendszerünk nem tökéletes. Különösen a családon belüli erőszak miatt elítélt személyek esetében szükség lehet szigorúbb kritériumokra.”

Az osztrák igazságügyi statisztikák szerint a börtöneltávozások során elkövetett súlyos bűncselekmények aránya rendkívül alacsony – éves szinten csupán néhány tucat esetről van szó az ezrek közül. Ez azt jelenti, hogy a rendszer alapvetően működik, de az ilyen szélsőséges esetek komoly társadalmi következményekkel járnak.

Az elmúlt évtizedben mindössze három hasonló tragédia történt Ausztriában, ami azt mutatja, hogy Josef P. esetében valóban rendkívüli körülményekről van szó.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük