
Xi és Putyin kapcsolata: barátságos távolságtartás
Xi Jinping kínai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök barátságának látszata a legfőbb szövetségesek közötti szoros kapcsolatot tükrözi. A közelmúltban Xi a Vörös téren vonuló orosz csapatok mellett állt Putyin jobbján a moszkvai Győzelem napi felvonulás keretein belül. Xi az esemény előtt órákkal korábban úgy nyilatkozott, hogy az Oroszország és Kína közötti kötelék „törhetetlen”, és hangsúlyozta, hogy a két ország „acélbarátok” kell, hogy legyenek. Ez már Xi 11. látogatása Oroszországban, mióta 2013-ban elnökké választották, és a két vezető több mint 40 alkalommal találkozott azóta. Putyin már bejelentette, hogy ősszel ellátogat Kínába, sőt, a múltban még egy ritka nyilvános ölelést is megosztottak egymással.
Ez a kapcsolat azonban több annál, mint ami első pillantásra látszik. Mathieu Boulegue, a Közép-európai Politikai Elemző Központ szakértője szerint „sok olyan csere zajlik a két férfi között, amelyek a hazafias összetartozást hangsúlyozzák”. Hozzátette, hogy barátok lehetnek egy oldalon, vagy együttműködhetnek egy másikon, miközben más területeken versenyeznek egymással. Az ilyen szimbólumokkal teli kapcsolat mögött azonban érdemi tartalom is rejlik. Valójában Xi Jinping nagyon vékony jégen jár. Oroszország fontos partner Kína számára, de Putyin Ukrajna elleni inváziója miatt sok országban nemzetközi pariah lett. Pekingnek óvatosnak kell lennie, hogy a moszkvai barátságuk ne szigetelje el egyéb lehetséges partnereit, különösen, mivel éppen gazdasági háborút vív az Egyesült Államokkal.
Kína hónapok óta próbálja meghódítani Európát, és ezt a kampányt Donald Trump elnökké választása után fokozta. Peking szándéka, hogy stabil alternatív globális partnerként mutatkozzon meg, szemben a Washingtonban tapasztalható kiszámíthatatlansággal. A közelmúltban jelek mutattak arra, hogy ezek a diplomáciai törekvések működnek. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke kedden üzenetet váltottak Xi elnökkel és Li Qiang kínai miniszterelnökkel, hogy megünnepeljék a kétoldalú kapcsolatok 50. évfordulóját. A lehetséges partnerség egyik fő akadálya azonban Peking szoros kapcsolata Moszkvával és Oroszország gazdasági támogatása volt. Kína nem ítélte el „öreg barátját” az invázió miatt, sőt, inkább a „válság” lezárását sürgeti.
Ha Xi túl közel áll Putyinhoz, az feszültségeket okozhat Európával, mivel az most barátságokat keres. Ugyanakkor a kínai vezetőnek más fontos üzenetet is közvetítenie kell. Trump korai kísérletei, hogy véget vessen az ukrajnai háborúnak, Putyinnal való szoros kapcsolatát hangoztatták, ami arra ösztönözte az elemzőket, hogy feltegyék a kérdést: vajon Washington megpróbálja-e megosztani Moszkvát és Pekinget? Xi szeretné világossá tenni Trump számára, hogy ez nem lehetséges. „Együtt meg kell akadályoznunk minden olyan tervet, amely megzavarhatja vagy aláásná barátságunkat és bizalmunkat” – írta egy orosz médiának szánt aláírt cikkében.
Putyin és Xi a Trump által javasolt „Arany Kupola” rakétavédelmi rendszert is „mélyen destabilizálónak” tartják, és érvelnek amellett, hogy ez fegyveresítéssel fenyegeti az űrt. Mindkét vezető célja, hogy alternatív világmegjelenítést mutasson be, szemben a véleményük szerint az Egyesült Államok hegemóniájával. Ugyanakkor Xi tisztában van azzal, hogy míg Kína szuperhatalom, Oroszország ereje már korlátozott. Az ukrajnai háború gyengítette Oroszország gazdaságát, valamint kimerítette haderejét és arzenálját. A nyugati szankciók Moszkvát sokkal inkább Peking gazdasági túlélésére tették ráutaltá. „Oroszországnak sokkal nagyobb szüksége van Kínára, mint fordítva” – mondta Boulegue. Moszkvának „el kell viselnie” a helyzetet.
Putyin talán támaszkodik barátjára, miközben együtt nézik a tankokat, ahogy áthaladnak a Vörös téren, és szükség esetén együtt léphetnek fel. Azonban a harsány nyilatkozatok, mosolyok, kézfogások és alkalmi ölelések mögött potenciális forrásai lehetnek a feszültségnek és a diszharmóniának, amelyek a következő években felszínre kerülhetnek. Vlagyimir Putyin vezeti a megemlékezéseket, miközben Moszkva évente rendezi meg a felvonulását. Putyin beszédében összekapcsolta Oroszország három éve tartó háborúját Ukrajnával a 80 évvel ezelőtt zajló náci Németország elleni háborúval. A találkozó a legszembetűnőbb jel arra, hogy a világ két legnagyobb gazdasága készen áll a kereskedelmi háború de-eszkálására.

