Egészség,  Hírek

Vadon élő csimpánzok elsősegélynyújtásra használt erdőbeli praktikái

A csimpánzok viselkedése és orvoslási praktikái iránt egyre nagyobb érdeklődés övezi a tudományos közösségben, különösen Ugandában, ahol a Budongo-erdőben végzett kutatások során egy helyi csapat és az Oxfordi Egyetem tudósai figyelték meg, hogy a csimpánzok gyógynövényeket használnak nyílt sebek és egyéb sérülések kezelésére. A kutatók rögzítették, hogyan alkalmazzák a csimpánzok a növényeket elsősegélynyújtás céljából, akár magukon, akár más csimpánzok esetében. Az újabb kutatási eredmények folytatják azt a tavalyi felfedezést, amely szerint a csimpánzok bizonyos növényeket keresnek és fogyasztanak, hogy önmagukat gyógyítsák.

A kutatás során a tudósok évtizedes megfigyeléseket gyűjtöttek össze, hogy létrehozzanak egy katalógust a csimpánzok „erdőbeli elsősegélynyújtásának” különböző formáiról. A tanulmány, amely a Frontiers in Ecology and Evolution folyóiratban jelent meg, hozzájárul ahhoz a növekvő tudományos bizonyítékhoz, amely szerint a főemlősök, beleértve a csimpánzokat, orangutánokat és gorillákat, különféle természetes gyógymódokat alkalmaznak, hogy egészségesek maradjanak a vadonban. Elodie Freymann, a kutatás vezetője elmondta, hogy „a csimpánzoknak van egy egész viselkedési repertoárjuk, amelyet betegség vagy sérülés esetén használnak – saját maguk kezelésére és a higiénia fenntartására”. Részletezte, hogy a csimpánzok különböző növényeket használnak, amelyeket a környéken fellelhetők, hogy segítsenek magukon: „A csimpánzok a sebekre kenik ezeket a növényeket, vagy megrágják őket, majd a pépes anyagot a nyílt sérülésre viszik fel.”

A kutatók figyelemmel kísérték egy fiatal nőstény csimpánz viselkedését, aki növényi anyagot rágott és alkalmazott az anyja sebére. Ezen kívül találtak feljegyzéseket is olyan csimpánzokról, akik más állatok sérüléseit kezelték, akikkel nem álltak rokoni kapcsolatban. Dr. Freymann elmondta, hogy ez különösen izgalmas, mivel „hozzájárul a bizonyítékokhoz, hogy a vadon élő csimpánzok képesek az empátiára”. A kutatók által tanulmányozott számos megfigyelés közül néhány a helyi terepi állomás naplójából származik, amely a főváros, Kampala közelében található erdőben van. Ez a napló az 1990-es évekre nyúlik vissza, és a helyi terepi személyzet, kutatók és látogatók érdekes viselkedésekről írtak benne.

A naplóban található történetek között szerepel, hogy a csimpánzok leveleket használnak a sebek kezelésére, és segítenek egymásnak eltávolítani a csapdákat a végtagjaikról. Meglepően emberi higiéniai szokásokról is beszámolnak, például egy csimpánz használta a leveleket, hogy megtisztítsa magát a székletürítés után. A kutatócsoport korábban már azonosította azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok keresnek és fogyasztanak, amikor megsérülnek. A tudósok mintákat vettek ezekből a növényekből, és felfedezték, hogy a legtöbb antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.

A csimpánzok nem az egyetlen nem emberi főemlősök, akik nyilvánvalóan ismerik a növényalapú orvoslást. Egy nemrégiben készült tanulmány kimutatta, hogy egy vadon élő orangután rágott levélanyagot használt egy arcfekély gyógyítására. A tudósok úgy vélik, hogy a vadon élő főemlősök viselkedésének tanulmányozása és a csimpánzok által használt növények megértése segíthet új gyógyszerek keresésében. Dr. Freymann a BBC Newsnak nyilatkozva kifejtette, hogy „minél többet tudunk meg a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább rájövünk, mennyire keveset tudunk mi, emberek a természet világáról”. Hozzátette: „Ha idekerülnék ebbe az erdőbe, étel és gyógyszer nélkül, kétlem, hogy túl sokáig tudnék életben maradni, különösen, ha megsérülnék vagy megbetegednék.” A csimpánzok viszont virágzanak ebben a környezetben, mert tudják, hogyan férjenek hozzá a hely titkaihoz, és hogyan találják meg mindazt, amire szükségük van a túléléshez.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqj7ln85vxwo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük