Hírek,  Tech

Rakétakilövés teszi próbára Elon Musk űrbeli fölényét

Jeff Bezos, az Amazon alapítója, legújabb űrvállalkozása, a Blue Origin, sikeresen fellőtte első rakétáját, a New Glenn-t, az űrbe, hogy kihívja Elon Musk dominanciáját a SpaceX által. A New Glenn rakéta a floridai Cape Canaveral Űrhadtest Állomásról indult útnak, helyi idő szerint 02:02-kor, ami a GMT időzóna szerint 07:02-t jelentett. Ezzel a fellövéssel a világ két leggazdagabb embere között éles verseny alakult ki a kereskedelmi űriparban, amelyben mindkét fél nagyobb és erősebb rakéták kifejlesztésére törekszik. Céljuk az, hogy minél több műholdat állítsanak pályára, privát űrállomásokat üzemeltessenek, valamint lehetőséget biztosítsanak az emberek számára a rendszeres utazásokra a Holdra.

Elon Musk, a SpaceX vezetője, gratuláló üzenetet küldött Bezosnak az X közösségi oldalon, amelyben kifejezte örömét a sikeres pályára állás miatt. Dave Limp, a Blue Origin vezérigazgatója szintén büszkeségét fejezte ki, mondván, hogy „hihetetlenül büszke” a csapat munkájára. Hozzátette, hogy sokat tanulnak az eseményekből, és a következő fellövésüket a jövő tavaszra tervezik. A Blue Origin csapata sikeresen megoldotta azokat a technikai problémákat, amelyek a hét elején késlekedést okoztak, amikor a rakéta indítását megakadályozta a jégképződés.

A Cape Canaveral környékén összegyűlt tömeg lelkesen üdvözölte a 98 méter magas rakéta pályára állását, ám a Blue Origin nem tudta visszahozni a New Glenn fő rakétamotorját, vagyis a gyorsítót, az Atlanti-óceánban lévő platformra. A vállalat remélte, hogy a rakétát újra felhasználhatják a jövőbeni indításokhoz, de körülbelül 20 perces repülés után megerősítették, hogy elvesztették a motort.

A Blue Origin eddig küzdött, hogy felvegye a versenyt a SpaceX által felállított ütemezéssel. Mindazonáltal ez a fellövés jelentős előrelépésnek tekinthető a cég életében. A New Glenn rakétát John Glenn, az első amerikai űrhajós tiszteletére nevezték el, aki több mint 60 évvel ezelőtt végrehajtotta az első Föld körüli pályáját. A rakéta erősebb, mint a SpaceX leggyakrabban használt rakétája, a Falcon 9, és képes több műholdat is szállítani. Bezos célja, hogy a rakétát a Project Kuiper keretében használja, amelynek célja, hogy több ezer alacsony föld körüli műholdat állítson pályára, hogy szélessávú szolgáltatásokat nyújtson. Ez a projekt közvetlen versenytársa lesz Musk Starlink szolgáltatásának.

Jeff Bezos 25 évvel ezelőtt alapította a Blue Origin-t, azzal a céllal, hogy „milliók dolgozhassanak és élhessenek az űrben.” Évek óta a New Shepard nevű kisebb, újrahasználható rakétát küldik a Föld légkörének szélére. Ez a rakéta már szállított utasokat és terheket, köztük magát Bezos-t is 2021-ben. Azonban a Blue Origin drámaian lemaradt a SpaceX teljesítménye mögött, amely tavaly 134 rakétát indított. A SpaceX új generációs rakétája, a Starship, pedig még erősebb, és a cég reményei szerint a hetedik tesztje ma kerül megrendezésre.

Néhány szakértő úgy véli, hogy a sikeres New Glenn rakéta valódi versenyt teremt a két cég között, ami csökkentheti az űrműveletek költségeit. Dr. Simeon Barber, az Egyesült Királyság Open University munkatársa szerint „azt fogják látni, hogy ezek a két cég folyamatosan kihívják egymást, hogy még nagyobb előrelépéseket érjenek el.” A kormányok a múltban milliárdokat költöttek rakéták építésére és űrmissziók indítására, de az Egyesült Államok űrügynöksége, a NASA, egyre inkább eltávolodik a kizárólag állami források használatától, és hatalmas szerződéseket köt magáncégekkel rakéták és egyéb űrszolgáltatások biztosítására. Elon Musk SpaceX cége már milliárd dollár értékű űrszerződéseket kapott, és közeli kapcsolata a következő amerikai elnökkel, Donald Trumppal, tovább erősítheti vállalatát.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx24eg7z7zgo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük