Gazdaság,  Hírek

Miliband a globális együttműködés szükségességét hangsúlyozza az energia kihívásai közepette

Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, a globális energiaellátás kockázatainak csökkentése érdekében történő nemzetközi együttműködés fontosságát hangsúlyozta a londoni energiabiztonságról szóló kétnapos csúcstalálkozó megnyitóján. Az eseményen több mint 50 kormány képviselői, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió delegáltjai is részt vesznek. Miliband figyelmeztetett arra, hogy az energia „fegyverré válása” jelentős kockázatot jelent, utalva a háború következményeire, különösen az orosz-ukrán konfliktusra, amely drámai módon befolyásolta a gáz árakat.

A találkozón a résztvevők a háborúk, a kereskedelmi háborúk és az extrém időjárás által előidézett energiaellátási kockázatok csökkentéséről fognak vitatkozni. Az utóbbi időszakban számos fenyegetés érte az energiaellátást, beleértve a tenger alatt elhelyezett kábelek elleni támadásokat és a kibertámadásokat is. Miliband megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy bár elismeri a fosszilis energiahordozók fontosságát az energia-mixben, az Egyesült Királyság számára a jövő alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiában rejlik. Ezt nem csupán a klímaváltozás elleni küzdelem érdekében tartja fontosnak, hanem az energiaellátás biztonságának megteremtése miatt is.

A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) közösen szervezi. Fatih Birol, az IEA vezetője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a nemzetközi együttműködés hiányában a világ országai képtelenek kezelni a legnagyobb energiaellátási kockázatokat. „Ahelyett, hogy együttműködésre lenne szükség, az országok egyre inkább kihívások elé állítják egymást. Véleményem szerint az energiaellátási kihívások tartós megoldása az országok közötti együttműködésen keresztül valósulhat meg” – mondta Birol.

A háború következtében a globális gázárak drámaian megemelkedtek, és jelenleg körülbelül 50%-kal magasabbak, mint a COVID-19 előtti szint. Európa kezdetben képes volt pótolni a gázhiányt az Egyesült Államokból érkező cseppfolyósított földgáz (LNG) vásárlásával, azonban ez a forrás mostanra veszélybe került, mivel a két fél közötti kapcsolatok romlottak. Az Egyesült Államok részvétele a csúcstalálkozón Birol szerint sikernek számít, bár az amerikai kormány, különösen Donald Trump adminisztrációja, kritikusan viszonyul a globális energiafelügyelet működéséhez, különösen a tiszta energia népszerűsítése miatt.

A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) álláspontját sok kutató és agytröszt védelmezi. Laurence Tubiana, az Európai Klíma Alap vezérigazgatója kiemelte, hogy az IEA a globális olajkereslet jövőjének előrejelzésében megbízhatóbbnak bizonyult, mint a fosszilis üzemanyagokkal foglalkozó vállalatok. „Ahogy az országok összefognak egy új energiaellátási paradigma kialakítása érdekében, megbízható, elfogulatlan adatokat szükséges szerezniük az energia jövőbeli irányáról” – tette hozzá Tubiana.

A csúcstalálkozón Miliband felolvasta III. Károly király üzenetét is, amelyben hangsúlyozta, hogy a tiszta energia átmenete és a polgárok energiaellátásának biztonsága érdekében rendkívül fontosak az ilyen jellegű találkozók, amelyek lehetőséget biztosítanak a nemzetek közötti tudásmegosztásra, különösen a globális délen és a Commonwealth országai között. Az Egyesült Királyság kormánya célul tűzte ki, hogy 2030-ra a nagy-britanniai elektromos áram 95%-a tiszta energiaforrásokból származzon, jelenleg ez az arány körülbelül 60%. Miliband a BBC R4 Today műsorában hangsúlyozta, hogy ennek megvalósítása alacsonyabb energiaárakat garantálhat 2030-ra. Az energiaátmenet folyamata már elkezdődött, de nem mentes a nehézségektől, és úgy tűnik, hogy ez az éra meghatározó időszakává válik a globális energiaipar számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8kr8k28z2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük