Gazdaság,  Hírek

Meglepetés az infláció terén: a jövőkép sötétebb lehet a vártnál

Április hónapja, noha a napfény sokak számára örömet hozott, a gazdasági helyzetet tekintve „borzalmasnak” bizonyult. Az energiaárak emelkedése után a vízdíjak is drámai mértékben, több mint 35 év óta a legnagyobb mértékben növekedtek. Ehhez hozzájárultak az élelmiszer- és szolgáltatásárak folyamatos emelkedései, valamint a repülőjegyek áremelkedése, így nem meglepő, hogy az inflációs ráta elérte a 12 hónap alatt 3,5%-ot, ami a legmagasabb érték az elmúlt évben. A helyzet különösen aggasztó, mivel az árak növekedése gyorsabb ütemben zajlik, mint Franciaországban vagy Németországban.

A kedvező hír viszont az, hogy egyre több munkavállaló bére meghaladja az árak növekedésének ütemét. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalók jövedelme, összességében, továbbra is képes fedezni a megélhetési költségeket. Érdemes megjegyezni, hogy az infláció mértéke jelentősen csökkent a tavalyi év végi, 11%-os csúcsról, és várhatóan alacsonyan is marad. Azonban a jelenlegi áremelkedések azonnali visszafordítása nem valószínű. Az energiaszámlák emelkedése a globális nagykereskedelmi költségek emelkedésének következménye, amely már korábban is a megélhetési válságot idézte elő. Ezek a nagykereskedelmi árak csökkennek, de a számlák beállítása miatt még időbe telik, amíg az ügyfelek ezt a csökkentést érzékelni tudják.

Az áprilisi szolgáltatási infláció növekedésének egyik oka a repülőjegyek árának megugrása volt, amit a húsvéti ünnepek késlekedése okozott. Ez torzította az adatokat, de várhatóan vissza fog állni a normál szintre. A járműadó emelkedése szintén egyszeri jelenség, de a vendéglátóipari szolgáltatásokban tapasztalt áremelkedés még mindig meghaladja az Angliai Bank által kívánatosnak tartott szintet. Néhány közgazdász aggasztónak találja, hogy ezek az emelkedések azt jelzik, hogy a munkáltatók a társadalombiztosítási hozzájárulások és egyéb bérköltségek növekedését áthárítják a fogyasztókra, ami a jövőben is folytatódhat.

A kormány saját politikái szintén hozzájárulhatnak az infláció növekedéséhez. Ezek azok a tényezők, amelyek miatt a közgazdászok úgy vélik, hogy az infláció a következő hónapokban tovább emelkedhet, bár várják, hogy a 4%-ot alatta maradjon. Az infláció várhatóan csak jövőre csökkenhet 3%-ra. Emiatt sokan nem számítanak arra, hogy a Bank of England az idén még több, mint egy alkalommal csökkenti a kamatlábakat, ami csalódást okozhat azok számára, akik a következő évben szeretnék átkonvertálni jelzáloghitelüket.

Mindazonáltal vannak olyan tényezők is, amelyek segíthetnek csökkenteni az inflációt. Donald Trump kereskedelmi háborúja várakozásokat teremtett a globális növekedés gyengülésével kapcsolatban, ami csökkentette az olaj és sok más árucikk árát a világpiacon. Ez várhatóan az üzemanyag árát is csökkenteni fogja, ami segíthet az élelmiszerárak emelkedésének mérséklésében is, ahogy az EU-val kötött megállapodás is hozzájárulhat ehhez. Az elnök kereskedelmi politikájának folyamatos bizonytalansága további olcsó importokat eredményezhet, például Kínából.

Ahogy a pénzügyminiszter is elismeri, az infláció egy bizonytalan jelenség. Különösen fájdalmas a háztartások számára, akiknek jövedelme nem tart lépést az árak emelkedésével. A kölcsönzés – a kiadások és az adóbevételek közötti különbség – áprilisban 20,2 milliárd font volt, ami egy milliárd fonttal magasabb, mint tavaly áprilisban. Lyons üdvözölte a kormány felismerését, hogy tévedés történt, és az infláció a vártnál gyorsabban emelkedett, mivel a víz-, energia- és élelmiszerárak növekedtek. A kérdés most az, hogy a mindennapi emberek hogyan tudják nyújtani jövedelmüket ebben a változó gazdasági környezetben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy5eedxeg70o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük