
Megállt-e a Has Just Stop Oil a levesdobálással?
A Just Stop Oil nevű klímavédelmi csoport április végével bejelentette, hogy feloszlik. Az aktivistáikat sokan figyelemfelkeltő fanatikusoknak és vandáloknak tartják, és sokan gyűlölik őket zavaró közvetlen akcióik miatt. A csoport azonban úgy véli, hogy győzelmet arattak, mivel követelésük, miszerint tiltsák be az új olaj- és gázengedélyeket, most már állami politika. De vajon tényleg nyertek-e, és ez valóban a klímavédelmi tüntetéseik okozta káosz végét jelenti?
Hayley Walsh, egy 42 éves előadó és három gyermek édesanyja, izgatottan ült a Theatre Royal Drury Lane közönségében idén január 27-én. Próbálta megnyugtatni a légzését, miközben a Hollywoodi sztár, Sigourney Weaver a Shakespeare A vihar című darabjában lépett fel. Azonban Hayley, aki a Just Stop Oil aktivistája, saját drámáját tervezte. Amikor Weaver Prospero karaktere azt mondta: „Jöjjön elő, mondom”, Hayley felugrott a helyéről, és Richard Weirrel, egy 60 éves gépészmérnökkel a színpadra rohantak. Konfettiágyúkat lőttek ki, és egy transzparenst bontottak ki, amelyen az állt: „Több mint 1,5 fok globális hajótörés”, utalva arra, hogy 2024 volt az első év, amikor a globális átlaghőmérséklet emelkedése átlépte az 1,5 Celsius-fokot. Ez a Just Stop Oil akció klasszikus formája volt: egy magas profilú célt választottak, amely garantálta a nyilvánosság figyelmét, és az üzenet egyszerű, élénk narancssárga színű volt.
Az érintettek reakciója is tipikus volt, a közönségből fújolások és kiabálások hallatszottak, sokan „idiótáknak” nevezték őket, míg mások azt kiabálták: „Húzzák le őket a színpadról!” A Just Stop Oil egy Egyesült Királyságban alapított környezetvédelmi aktivista csoport, amelynek célja a fosszilis energiahordozók kitermelésének leállítása, és közvetlen akciókat alkalmaz, hogy felhívja a figyelmet a céljára. A csoport tagjait a Sun „bűnöző kultának” nevezte, míg a Daily Mail „őrültnek” titulálta őket, hangsúlyozva, hogy sok ember életét megnehezítik önző tetteikkel. A Just Stop Oil aktivistái különféle provokatív akciókat hajtottak végre, például levest öntöttek Van Gogh egyik festményére a Nemzeti Galériában, vagy éppen a Magna Carta egy példányát tartalmazó vitrin üvegét törtek be a Brit Könyvtárban.
Az út menti demonstrációik okozták talán a legnagyobb felfordulást és közpublicitást. 2022 novemberében 45 aktivista mászott fel a M25-ös autópálya hídszerkezetére, ezzel több mint négy napon keresztül súlyosan megzavarták a forgalmat. Ennek következtében sokan lekésték a repülőjáratokat, orvosi időpontokat és vizsgákat, míg több ezer járművezetőt órákon át feltartottak. A Metropolitan Police költségeit 1,1 millió fontra becsülték. A Just Stop Oil a 2018-ban alakult Extinction Rebellion (XR) csoportból nőtt ki, amely több ezer embert vonzott az utcákra a „rezisztencia fesztiváljaként” ismert megmozdulások során. Az XR akciói jelentős médiafigyelmet kaptak, azonban a rendőrség dühös volt a felfordulás miatt, hiszen sok rendőrt el kellett vonni a frontvonalbeli feladatoktól, és a tüntetések költsége 2019 végére elérte a 37 millió fontot.
A Just Stop Oil tagjai között feszültségek alakultak ki az akcióformákat illetően. Míg sokan úgy vélték, hogy a csoportnak kevésbé konfrontatívnak kellene lennie, addig egy kemény mag arra érvelt, hogy a közvetlen akciók hatékonyabbak. Végül egy új, fókuszáltabb működés kialakítása mellett döntöttek, amely az előző civil engedetlenségi mozgalmak, így a nők választójogáért harcoló szuffragettek, Gandhi kampányai és az amerikai polgári jogi mozgalom nyomdokain haladt.
A Just Stop Oil 2022. február 14-én alakult meg, és gyorsan ikonikus lett a klímavédelmi mozgalomban. A csoport akciói kevés aktivistát foglalkoztattak, de a kampányt egy kis stratégiai csoport irányította, amely gondosan megtervezte a tevékenységeket. A csoport számos akciója széleskörű nyilvánosságot kapott, de hatalmas ellenállást is kiváltott a közvélemény részéről. A politikai reakciók is megérkeztek, a rendőrség új hatásköröket kért, hogy kezelni tudja ezt az újfajta protestálási formát.
A Just Stop Oil tagjai nyilvánosan azt állítják, hogy győzelmet arattak, mivel követelésük, miszerint le kell állítani az új olaj- és gázkitermeléseket, most már állami politika. A brit kormány azt nyilatkozta, hogy nem tervez új olaj- és gázprodukciós engedélyek kiadását, de határozottan tagadják, hogy politikáiknak bármilyen kapcsolatuk lenne a Just Stop Oil-lal. A csoport tagjai azonban osztják azt a nézetet, hogy a klímaválság tovább mélyült. Míg a Just Stop Oil hivatalosan bejelentette, hogy április végén tartja utolsó tüntetését, a csoport tagjai nyíltan beszéltek arról, hogy a jövőben talán új néven és más célokkal folytatják a zavaró taktikáikat. A jövő tehát még mindig bizonytalan, de a Just Stop Oil tagjai elkötelezettek amellett, hogy felelősséget vállaljanak a cselekedeteikért, és új stratégiákat dolgoznak ki a klímaválság kezelésére.

