
Elérheti a Holdat az első brit nő?
Rosemary Coogan egy különleges és izgalmas kihívás előtt áll, amelyre élete eddigi legnagyobb álma, a űrhajós élet felé vezető úton készül. A Johnson Űrközpontban, Houstonban, Texasban található Nasa Semleges Buoyancy Laboratóriumban, egy hatalmas medencében készül a nagy megmérettetésére. A medence mélysége 12 méter, és itt található a Nemzetközi Űrállomás (ISS) életnagyságú mása, amely lehetővé teszi számára, hogy a súlytalanságot szimulálva gyakorolja a űrsétát. Rosemary körül több ember dolgozik, akik segítenek felvenni az űrruháját, amelynek elkészítése körülbelül 45 percet vesz igénybe, mielőtt a sisakot óvatosan a fejére helyezik. A brit űrhajós elmondása szerint ez a nap különösen fontos számára, hiszen több mint hat órás merülés vár rá, amely nemcsak fizikailag, hanem pszichológiailag is megterhelő.
Gyerekkorától fogva űrhajós szeretett volna lenni, de az álom sokáig elérhetetlennek tűnt számára. Az iskolai pályaválasztási napon nem sok űrhajóssal találkozott, így inkább az asztrofizika tanulmányozása mellett döntött. Az Európai Űrügynökség (ESA) azonban nemrégiben bejelentette, hogy új űrhajósokat keres, és Rosemary sikeresen pályázott, több mint 22 000 jelentkező közül őt választották ki. Az ESA célja, hogy Rosemary 2030-ra eljusson az ISS-re, ahol követheti brit elődeit, Helen Sharman-t és Tim Peake-t, akik már jártak az űrállomáson.
Az elmúlt hat hónapban Rosemary a Johnson Űrközpontban edzett, ahol nemcsak a merülés során, hanem a medencében lévő másik életnagyságú másolatban is gyakorolt. A laboratórium moduljainak felfedezése során Rosemary bemutatja, hogyan is néz ki az űrállomás belseje. Elmondása szerint a hely rendkívül szűkös, különösen figyelembe véve, hogy az űrhajósok hónapokat töltenek el a fedélzeten. Ugyanakkor a lenyűgöző kilátások is segítenek enyhíteni a klausztrofóbiát, amelyet az elzárt környezet okoz.
A tréningje során Rosemary minden aspektust megtanul az űrutazásról, beleértve azt is, hogyan kell használni az űrállomás WC-jét. A szilárd hulladékot egy alsó részbe kell elhelyezni, míg a folyékony hulladék egy szívó rendszerhez csatlakozó tölcsérbe kerül. Rosemary elmondja, hogy a női űrhajósok gyógyszerekkel elnyomhatják menstruációjukat, de van lehetőségük arra is, hogy ezt ne tegyék. A vizeletet külön kell kezelni, mivel azt tisztítják és ivóvízként újrahasználják.
A medencében a búvárok folyamatosan állítják be Rosemary felhajtóerejét, hogy a lehető legközelebb kerüljön a súlytalanság érzéséhez. Minden mozdulatát alaposan meg kell terveznie, hiszen az űrséta során elengedhetetlen a precizitás. Két horgot használva mindig rögzíti magát a víz alatt lévő struktúrához, miközben minden fogást gondosan választ ki. Az űrsétához szükséges izommemória kiépítése érdekében a gyakorlatok az igazi űrállomás pontos másán történnek.
A teszt során Rosemary egy másik űrhajóssal együtt dolgozik, hogy elvégezzenek egy sor javítást és karbantartást az űrállomáson. Minden mozdulatát egy irányító szobában figyelik, ahol folyamatosan kommunikálnak vele. A japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA) korábbi űrállomás parancsnoka, Aki Hoshide is jelen van, hogy tanácsokat adjon. Hoshide elmondja, hogy az új űrhajósok számára meredek tanulási görbével kell szembenézniük, de látható rajtuk az izgalom, amikor először merülnek a medencébe.
A teszt végén, miután Rosemary hat órát töltött a víz alatt, egy váratlan helyzet adódik. Az irányító szobából érkező csend azt jelzi, hogy a társa, aki egy másik részleten dolgozik, mozdulatlanná vált. Rosemary feladata, hogy elérje őt, ellenőrizze az állapotát, és visszahúzza a légzsiliphez. Bármennyire is fáradt, lassan és biztosan sikerül teljesítenie a feladatot. Az űrhajósok edzője, Jenna Hanson elégedetten nyilatkozik Rosemary teljesítményéről, kiemelve, hogy a fiatal űrhajós valóban kitett magáért.
A merülés végeztével Rosemary-t kihúzzák a medencéből, és a támogatói segítenek levetkőzni az űrruháját. Ahogy a sisakja lekerül, látható, hogy fáradt, de mégis mosolygós. Elmondja, hogy a teszt kihívásokkal teli volt, de élvezte a napot. Rosemary elmondása szerint a célja, hogy egy nap valóban eljusson az űrbe, és láthassa a csillagokat és a Földet egyszerre. Az űrhajós élet iránti szenvedélye egyre közelebb viszi őt a megvalósult álmához, és izgatottan várja a jövőbeli kalandokat.

