
A Thames Water leállítja a vezetői prémiumrendszert
A Thames Water, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb vízszolgáltatója, bejelentette, hogy „felfüggeszti” azt a tervet, amely a vezetői számára nagy összegű bónuszokat juttatott volna, összefüggésben a vállalat számára biztosított 3 milliárd fontos mentőhitellel. A döntés a Downing Street nyilatkozata után született, amely szerint a cég vezetőinek a „sikertelenségért járó jutalmazása nyilvánvalóan nem elfogadható”. A tervezett „megtartási rendszer” a vezetők fizetésének 50%-át tette volna ki, ami akár 1 millió fontot is jelenthetett volna az éves fizetésük és a rendszeres bónuszaik mellett.
A Thames Watert az Egyesült Királyság környezetvédelmi minisztere azzal vádolta, hogy „megpróbálják megkerülni” a közelgő szabályozásokat, amelyek megtiltják a vízszolgáltatóknak a bónuszok kifizetését. Steve Reed, a miniszter, keddi parlamenti beszédében azt állította, hogy a cég „más néven” hivatkozik a bónuszokra, hogy továbbra is kifizethesse azokat. A Downing Street is hangsúlyozta, hogy a kormánytisztviselők egyértelműen kifejezték véleményüket: a Thames Waternak, miután évekig rossz irányítás alatt állt, nem szabad bónuszokat osztania saját magának.
Reed és a Környezetvédelmi, Élelmiszer- és Vidékfejlesztési Minisztérium (Defra) tisztviselői tárgyalásokat folytattak a Thames vezetőivel, mielőtt a cég felfüggesztette volna a programot. A Thames szóvivője elmondta, hogy a vállalat igazgatósága „úgy döntött, hogy felfüggeszti a megtartási rendszert”, és várni fogja az Ofwat, a vízszolgáltatások szabályozó hatóságának iránymutatását. A cég azt szeretné biztosítani, hogy megközelítése megfeleljen a vállalat megújulási céljainak és a közvélemény elvárásainak.
A Thames Water az utóbbi években jelentős kritikákat kapott teljesítménye miatt, különösen a szennyvíz-elvezetési problémák és szivárgások miatt. A cég pénzügyi helyzetének válsága körülbelül 18 hónappal ezelőtt vált nyilvánvalóvá, és a kormány készen állt arra, hogy különleges igazgatás alá helyezze a vállalatot. A Thames márciusban egy sürgősségi 3 milliárd fontos kölcsönt kapott, hogy elkerülje a csődöt, és most arra törekszik, hogy csökkentse 20 milliárd fontos adósságát, azzal, hogy a hitelezőket arra kéri, fogadják el a tartozásuk egy részének leírását. A cég körülbelül a brit lakosság negyedét szolgálja ki, főként Londonban és Dél-Anglia egyes részein, és körülbelül 8000 embert foglalkoztat. A cég azzal számolt, hogy teljesen kimeríti készpénzállományát április közepére, mielőtt megszerezte volna a mentőhitelt.
Bármi is történjen a vállalattal a jövőben, a háztartások vízellátása és a szennyvízkezelési szolgáltatások továbbra is zavartalanul működnek. Reed elmondta, hogy „nagyon örül”, hogy a Thames elvetette a megtartási rendszert, mivel szerinte „rossz döntés volt”, és „sérti a saját ügyfeleik igazságérzetét”. A Thames korábban azt nyilatkozta, hogy a „megtartási kifizetések” nem teljesítményhez kötött bónuszok, amelyek a legújabb szabályok hatálya alá esnek, és azt is hangsúlyozták, hogy ezek a kifizetések nem a fogyasztók pénzéből kerülnek finanszírozásra.
A Thames elnöke, Sir Adrian Montague a múlt héten egy parlamenti bizottságnak tett nyilatkozatában pontosította a bónuszokkal kapcsolatos megjegyzéseit, és elmondta, hogy lehet, hogy „tévesen” fogalmazott, amikor azt állította, hogy a hitelezők „követelték” a „megtartási ösztönzőket”. A cég azt hangsúlyozta, hogy versenyképes piacon működik, és megfelelő juttatási csomagokat kell kínálnia a vezetőknek, különben a fejvadászok jelentkeznek. Anna MacDonald, az Aubrey Capital Management képviselője úgy véli, hogy a Thames „pr-krízis elkerülésére” törekszik, és az érvelés, miszerint a bónuszok szükségesek a felsővezetők megtartásához, nem meggyőző.
A közelmúltban az Ofwat megakadályozta három vízszolgáltató, köztük a Thames, a Yorkshire Water és a Dwr Cymru Welsh Water bónuszainak kifizetését, amelyek összesen 1,6 millió fontot tettek ki. A Defra nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy „túl sokáig költötték a fogyasztók pénzét indokolatlan kifizetésekre, a vízszolgáltatás alapvető fejlesztése helyett. A kormány egyértelműen kijelentette, hogy a kudarcokból való nyereségszerzés kora véget ért.”

