
A Just Stop Oil mozgalom elhallgattatása után a aktivisták a föld alá húzódtak
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik a terepet, előkeresik a jól ismert narancssárga mellényeiket, és feltöltik a hangosítóikat – ez a rutin sokszor megismétlődött már az elmúlt három év során. Az aktivisták különböző módszerekkel próbálták felhívni a figyelmet a klímaváltozásra, beleértve a levesek dobálását, kukoricakeményítő festék permetezését és utak blokkolását. Ezen akcióik következtében a JSO a legvitatottabb kampánycsoporttá vált az Egyesült Királyságban. Szombaton több száz aktivista várható a központi londoni demonstráción, amely, bár hasonló formátumban zajlik, mégis eltér a korábbi megmozdulásoktól. Az esemény nem titkos, és valószínűleg nem jár a korábbiakhoz hasonló tömeges zűrzavarral. A JSO bejelentette, hogy ez lesz az utolsó tüntetésük, és ezzel egyben lezárják a polgári engedetlenség kampányukat.
A csoport hivatalos álláspontja szerint nyertesként távoznak, hiszen követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázengedélyek, már kormányzati politikává vált. Ugyanakkor a JSO tagjai magánbeszélgetések során elismerik, hogy a zavaró tüntetések ellen bevezetett szigorú új rendőri intézkedések szinte lehetetlenné tették a működésüket. Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, a szombati összejövetelt egy „örömteli ünneplésnek” nevezi. „Hihetetlen dolgokat tettünk közösen, és annyira megbíztunk egymásban” – mondja. A csoport nem az egyetlen, aki ünnepelni fog. Sokan, akik korábban forgalmi dugókban ragadtak, vagy akik felháborodtak a művészeti alkotások elleni támadások miatt, örülni fognak a JSO távozásának. Az őrjáratozó rendőrség is megkönnyebbülhet, hiszen a JSO demonstrációi rengeteg rendőri órát emésztettek fel, és milliókat emésztettek fel költségvetésükből. A londoni rendőrség 2023-ban azt nyilatkozta, hogy a csoport tüntetései közel 20 millió fontba kerültek.
A JSO vége azonban komoly kérdéseket vet fel, például hogy ez valóban a zavaró éghajlatprotesták végének számít-e az Egyesült Királyságban, vagy a csoportok elnyomása új, még zavaróbb vagy kaotikusabb éghajlatprotestákhoz vezethet. A stratégiai kérdések is felmerülnek: a közvélemény a bolygó jövője miatt aggódik, de a JSO ellenérzéseket váltott ki. Hogyan kerülheti el az éghajlati mozgalom a hasonló helyzeteket? A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivistákból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozva. Az akciók azonban szigorú belső szabályokhoz voltak kötve: erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak vállalniuk kellett a felelősséget – végig kellett várniuk, amíg őrizetbe veszik őket.
A rendőrség, amelyet a közvélemény dühös reakciói és a kedvezőtlen médiaértesülések ösztönöztek, több jogkör megadását kérte a „környezetvédő őrültek”, ahogy a sajtóban emlegették őket, és más tüntetők ellen. A legnagyobb változást a 2022-es Rendőrök, Bűnügyek, Büntetőeljárások és Bíróságok Törvénye hozta, amely „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatás zavarását” bűncselekménnyé nyilvánította. Az új jogszabály olyan cselekedeteket határozott meg, mint a „komoly zűrzavart okozó” tevékenységek, amelyek potenciálisan súlyos bűncselekményeknek minősültek. Ez új jogi utakat nyitott meg a hatóságok számára, például a szándékos közszolgáltatás zavarására irányuló összeesküvés vádját.
A következő évben a Közrendvédelmi Törvény kiterjesztette a rendőrség jogait a tüntetések kezelésére, új bűncselekményeket hozva létre, mint például „záródás” az objektumokhoz, komoly zűrzavar okozása alagút ásásával, és a nagy infrastruktúrák megzavarása. Eközben a bíróságok, a magasabb bíróságok támogatásával, blokkolták a tüntetők jogát arra, hogy a legtöbb esetben „törvényes mentességet” kérjenek cselekedeteikre. A Fellebbviteli Bíróság szerint a vádlottak meggyőződése és motivációja túlságosan távoli ahhoz, hogy törvényes mentség legyen a károkozásért. Ez azt jelenti, hogy a jövőben már nem érvelhetnek a zsűrik előtt azzal, hogy cselekedeteik, mint például festék fröcskölése épületekre vagy útblokkolás, indokoltak a klímaváltozás által jelentett nagyobb fenyegetés miatt.
A JSO néhány tagja a közelmúltban megkérdőjelezte a hagyományos felelősségvállalás elvét, és a jövőben zavaró akciókat hajtanak végre, de nem fognak várni az őrizetbe vételükre. Az utóbbi évben egy Shut the System (STS) nevű csoport sorozatos bűncselekményeket követett el pénzügyi és biztosító cégek irodái ellen: betörték az ablakokat, festéket fröcsköltek, és januárban optikai kábeleket céloztak meg. A csoport egyik szervezőjével csevegve elmondta, hogy a jogi változások miatt a hagyományos, felelősségteljes tüntetések már nem életképesek. „Lehetetlenné válik hatékony kampány fenntartása, ha az emberek évekig börtönbe kerülnek egy-egy akció után” – mondta a szóvivő.
A JSO végének híre sokakat aggaszt, hiszen a jövőbeli klímaváltozással kapcsolatos akciók, amelyek esetleg még zavaróbbak lesznek, már formálódtak. Az elmúlt években több csoport, például a Tyre Extinguishers, a sportautók kerekét deflálta több helyszínen. A JSO szintjéhez hasonló zűrzavart okozó tüntetések, de az igazságszolgáltatás elkerülésével, sok autóst megdöbbenthet. Dr. Graeme Hayes, a Aston University politikai szociológusaként dolgozó kutató azonban úgy véli, hogy csak egy kis kisebbsége az aktivistáknak fog ilyen akciókban részt venni. Hangsúlyozta, hogy az éghajlatvédelmi mozgalomban erős etikai elkötelezettség van az erőszakmentesség mellett, így a jövőbeli akciók valószínűleg ezen alapelvek alapján fognak zajlani.
Mások azonban jogi módokat találtak arra, hogy hangot adjanak a nézeteiknek. A Citizen’s Arrest Network (CAN) nevű csoport megpróbálja megfordítani a hely
