Egészség,  Hírek

A Gázai egészségügyi rendszer a túlélés határán a légicsapások miatt, figyelmeztet a WHO

A közelmúltban a Gázában zajló izraeli katonai műveletek következtében a helyi egészségügyi rendszer a teljes összeomlás szélére került, figyelmeztetett a Világegészségügyi Szervezet (WHO) főigazgatója, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. A folyamatos harcok és az újabb evakuálási parancsok miatt a gázai kórházak működése drámaian megszorult. Az indonéz és a Kamal Adwan kórházak, amelyek a Beit Lahia és Jabalia városokban találhatóak, evakuálási zónában helyezkednek el, így az egészségügyi ellátásuk is veszélybe került. A Kamal Adwan kórház már nem üzemel a közeli harcok miatt, míg az indonéz kórház elérhetetlenné vált izraeli csapatok jelenléte miatt. Az al-Awda kórház, amely még működik, a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy „teljes ostrom alatt” áll. Dr. Mohammed Salha, a kórház igazgatója elmondta, hogy a kórház területén drónok repkednek, és folyamatos lövéseket hallanak a tankok irányából, mindez megnehezíti a betegek ellátását.

A WHO főigazgatója hangsúlyozta, hogy még ha az egészségügyi létesítmények nincsenek is közvetlen támadás alatt, a harcok és a katonai jelenlét megakadályozza a betegek és az egészségügyi személyzet hozzáférését a szükséges ellátáshoz. A WHO nem tudja újra ellátni a kórházakat, ami gyorsan működésképtelenné teheti őket. Az orvosi segélyszervezetek, mint a Médecins Sans Frontières (MSF) is arról számoltak be, hogy legalább 20 orvosi létesítmény sérült meg vagy vált részben, esetleg teljesen használhatatlanná az elmúlt héten az izraeli földi műveletek és légitámadások következtében. A szervezet arra kérte az izraeli hatóságokat, hogy állítsák le a „Gáza szándékos megfojtását és az egészségügyi rendszerének megsemmisítését”.

Izrael március 2-án teljes blokádot hirdetett Gázában, majd két héttel később ismét megkezdte katonai offenzíváját a Hamász ellen, miután egy kéthetes tűzszünet véget ért. Az izraeli kormány célja, hogy nyomást gyakoroljon a Hamászra a 58 megmaradt túsz szabadon bocsátása érdekében, akik közül 23 ember életben lehet. Az elmúlt héten több mint 600 ember halt meg, és 2000-nek a megsérüléséről számoltak be a gázai területen, a Hamász által vezetett egészségügyi minisztérium adatai szerint. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) szerint több tízezer ember újra kitelepült az erőszakos események következtében.

Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök azt is kijelentette, hogy Izrael engedélyezni fogja egy „alapvető” mennyiségű élelmiszer bejutását Gázába, hogy elkerüljön egy éhínséget. Az ENSZ azonban eddig képtelen volt begyűjteni a hétfőtől engedélyezett teherautónyi segélyt, amely a szükségletekhez képest rendkívül alacsony mennyiségűnek bizonyult. A WHO gázai képviselője, Dr. Rik Peeperkorn, aki nemrégiben visszatért a területről, arról számolt be, hogy a helyi egészségügyi rendszer súlyos támadásoknak és akut készlethiányoknak van kitéve. Az al-Awda kórház „tömeges sérülésekkel” küzd, míg az indonéz kórház alig működik, a legtöbb páciens pedig már elhagyta a létesítményt, miután egy egészségügyi dolgozót megöltek a harcok következtében.

A helyi lakosok elmondása szerint a Gázában tapasztalható humanitárius helyzet rendkívül súlyos, vízhiány, élelem- és üzemanyaghiány sújtja a lakosságot. A helyi orvosok és mentősök folyamatosan küzdenek a sebesültek ellátásáért, miközben a katonai támadások miatt a kórházak már nem tudják ellátni a betegeket. A nemzetközi jog védelmet biztosít a kórházak számára, a támadások ellen, azonban az izraeli hadsereg azt állítja, hogy az általuk támadott kórházakat a Hamász használja katonai célokra. A helyi lakosság, beleértve az orvosokat és ápolókat, elmondása szerint már nem tudja elviselni a folyamatos harcokat, és a humanitárius katasztrófa elkerülése érdekében sürgetik a nemzetközi közösséget a beavatkozásra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cj933kj17n0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük