Egészség,  Hírek

Vadon élő csimpánzok gyógyító praktikáit figyelték meg az erdőben

A legújabb kutatások szerint az ugandai csimpánzok nem csupán a természetes környezetükben élnek, hanem aktívan használják a gyógynövényeket is, hogy kezeljék a sebeket és egyéb sérüléseket. Az Oxfordi Egyetem tudósai, együttműködve egy helyi csapattal a Budongo-erdőben, felvették és dokumentálták, ahogyan ezek az állatok gyógynövényeket használnak elsősegélyként, mind saját magukon, mind pedig alkalmanként egymáson. Ez a kutatás egy évvel ezelőtt kezdődött, amikor felfedezték, hogy a csimpánzok bizonyos növényeket keresnek és fogyasztanak, hogy önállóan gyógyítsák magukat.

A tudósok az évtizedek során összegyűjtött tudományos megfigyelések alapján egy katalogust is létrehoztak, mely bemutatja a csimpánzok „erdőbeli elsősegélynyújtási” módszereit. Az eredmények a Frontiers in Ecology and Evolution című tudományos folyóiratban kerültek publikálásra, és hozzájárulnak ahhoz a növekvő bizonyítékhalmazhoz, amely azt mutatja, hogy a főemlősök, beleértve a csimpánzokat, orangutánokat és gorillákat, különböző módokon használják a természetes gyógymódokat, hogy egészségesek maradhassanak a vadonban.

Elodie Freymann, a kutatás vezetője elmondta, hogy a csimpánzoknak egy teljes viselkedésbeli repertoárjuk van, amelyet akkor használnak, amikor betegek vagy sérültek a vadonban, hogy kezeljék magukat és fenntartsák a higiéniát. „Néhány ezek közül olyan növények használata, amelyek itt megtalálhatók” – magyarázta. „A csimpánzok ezeket a növényeket a sebeikre kenik, vagy megrágják, majd a pépes anyagot alkalmazzák a nyílt sérülésekre.” A kutatók egy nagyon fiatal nőstény csimpánz felvételét is tanulmányozták, aki növényi anyagot rágott meg és alkalmazta azt az anyja testén lévő sérülésre. Ezen kívül találtak olyan feljegyzéseket is, amelyekben csimpánzok más, nem rokon állatok sebeit ápolták. Ez különösen izgalmas hír, mivel Dr. Freymann szerint „ez hozzájárul annak bizonyításához, hogy a vadon élő csimpánzok képesek az empátiára”.

A kutatás során elemzett megfigyelések egy része a helyi mezőgazdasági állomás naplójából származik, amely az erdő területén található, Kampala fővárosától északnyugatra. Ez a napló az 1990-es évekig nyúlik vissza, és a helyi munkatársak, kutatók és látogatók jegyezték fel benne azokat az érdekes viselkedésformákat, amelyeket észleltek. Az írások között találhatók olyan történetek, amelyek a levelek sebre való töméséről és arról szólnak, hogy a csimpánzok segítenek egymásnak a lábukra akadt csapdák eltávolításában. Néhány meglepően emberi higiéniás szokás is felfedezhető: egy megjegyzésben például leírják, hogy egy csimpánz leveleket használt, hogy megtisztítsa magát a székelés után.

Ez a kutatócsoport korábban már azonosította azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok keresnek és fogyasztanak, amikor megsérülnek. A tudósok mintákat vettek ezekből a növényekből, tesztelték őket, és felfedezték, hogy a többségük antibakteriális tulajdonságokkal bír. A csimpánzok nem az egyetlen nem emberi majmok, akik nyilvánvalóan tudatában vannak a növényi alapú gyógymódoknak; egy nemrégiben végzett kutatás azt mutatta, hogy egy vadon élő orangután rágott levélanyagot használt egy arcfekély gyógyítására.

A tudósok úgy vélik, hogy a vadon élő majmok viselkedésének tanulmányozása, és a csimpánzok által használt növények jobb megértése segíthet új gyógyszerek keresésében. „Minél többet tanulunk a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább rájövünk, mennyire keveset tudunk mi, emberek a természetről” – mondta Dr. Freymann a BBC Newsnak. „Ha itt lennék ebben az erdőben étel és orvosság nélkül, kétlem, hogy sokáig életben maradnék, különösen, ha megsérülnék vagy megbetegednék.” „De a csimpánzok virágoznak itt, mert tudják, hogyan férhetnek hozzá ennek a helynek a titkaihoz, és hogyan találhatják meg a környezetükből mindazt, amire szükségük van a túléléshez.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqj7ln85vxwo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük