Gazdaság,  Hírek

Csapás a megújuló energia terjedésének, nagy szélerőmű projektet dobtak el

A dán Orsted energiaipari vállalat bejelentése jelentős csapást mért az Egyesült Királyság kormányának tiszta energia céljaira, miután lemondták a Hornsea 4 elnevezésű szélerőmű projektet, amelyet Kelet-Yorkshire partjainál terveztek. A projekt a világ legnagyobb tengeri szélerőművei közé tartozott volna, és a becslések szerint 2,4 gigawattnyi kapacitással rendelkezett volna, ami több mint egymillió háztartás energiaszükségletét fedezte volna. Az Orsted közölte, hogy a projekt gazdaságilag már nem volt életképes, annak ellenére, hogy 15 éves szerződést írt alá az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta az áramszolgáltatást egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság tengeri szélerőmű ipara az utóbbi években jelentős költségnövekedéssel néz szembe, amire a kormány is felhívta a figyelmet.

A Energia Biztonsági és Nettó Nulla Minisztérium (DESNZ) szóvivője elismerte, hogy a globálisan magas infláció és az ellátási láncok megszorításai hatással vannak az iparágra Európa-szerte. Azonban ez már a második eset, hogy egy fejlesztő visszalépett egy jelentős tengeri projektből. A svéd Vattenfall cég 2023 júliusában leállította a Norfolk partjainál tervezett 1,4 gigawatt kapacitású szélerőmű fejlesztését, szintén a költségek növekedése miatt. Ezt a projektet később a német RWE energiaipari vállalat vásárolta meg, amely kijelentette, hogy folytatni kívánja a munkálatokat. Azonban a tengeri fejlesztők előtt álló nehézségek komoly kérdéseket vetnek fel a kormány 2030-ra kitűzött tiszta energia céljának megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely a Munkáspárt öt központi „küldetésének” egyike.

Jelenleg az Egyesült Királyság energiájának körülbelül fele szél-, nap-, nukleáris és biomassza forrásokból származik. A kormány célja, hogy ezt az arányt 2030-ra 95%-ra emelje, ami mindössze öt év múlva valósulna meg. A cél eléréséhez az Egyesült Királyságnak meg kellene háromszoroznia a tengeri szélerőmű kapacitását, és megdupláznia a nap- és szárazföldi szélenergia mennyiségét. Az Aurora Energy becslései szerint ez jelentős fejlesztéseket igényelne az elektromos hálózatban, beleértve 620 mérföld új elektromos vezeték, alállomások és egyéb berendezések kiépítését.

Sok helyi közösség azonban ellenáll a nagyobb energia-infrastruktúrák megépítésének, amelyek a lakóhelyük közelében helyezkednének el. Néhány iparági szakértő, valamint a Konzervatív és Reform Pártok képviselői is úgy vélik, hogy a 2030-as célkitűzés elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem közgazdasági politikai professzora régóta hangsúlyozza, hogy az ilyen infrastruktúra kiépítése ilyen rövid időn belül szinte lehetetlen feladat. „Ha nem teljesítjük ezt a nagyon rövid távú célt, az maximális költségeket fog generálni a próbálkozás során” – figyelmeztetett Helm.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése rendkívül nehéz feladat lesz, de szerinte „Herculeus erőfeszítéssel” mégis megvalósítható. Ed Miliband energiaügyi miniszter is elfogadja, hogy a terv ambiciózus és vitatott, de határozottan kiemeli, hogy elengedhetetlen a számlák csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiabiztonság megteremtése érdekében.

A kormány bejelentette, hogy együtt kíván működni az Orsted vállalattal, hogy a Hornsea 4 projektet „újra pályára állítsák”, és biztosak abban, hogy a tiszta energia küldetés még mindig elérhető. „Erős projektportfóliónk van a tiszta energia 2030-as megvalósításához, és küldetésorientált megközelítésünk biztosítja, hogy a globális nyomások és az egyéni kereskedelmi döntések ellenére is elérhetjük céljainkat” – nyilatkozta egy szóvivő. A jövőbeli kihívások és az energiaátmenet folyamata tehát még nem zökkenőmentes, de a kormány elkötelezett amellett, hogy a kitűzött célokat megvalósítsa.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük