
Butch és Suni 9 hónapnyi űrbeli kaland után hazatérnek
Kilenc hónap izgalmas űrbeli tartózkodás után a NASA asztronautái, Butch Wilmore és Suni Williams végre hazafelé tartanak. A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) eltöltött időszakuk eredetileg csupán nyolc napra volt tervezve, azonban a küldetésük drámai módon meghosszabbodott, miután az űrhajó, amellyel érkeztek, technikai problémákkal küzdött. A két asztronauta egy SpaceX kapszulában utazik vissza a Földre, Nick Hague NASA asztronautával és Aleksandr Gorbunov orosz űrhajóssal együtt. A csapat kedden, 05:05 GMT-kor (01:05 EDT) leválasztotta az űrállomástól, és a tervek szerint aznap 21:57 GMT-kor (17:57 EDT) a floridai partok közelében landolnak. Azonban a végső landolási időpont változhat, ha az időjárási körülmények nem kedveznek.
Ez a küldetés a világ figyelmét felkeltette, de a hazatérés utolsó szakasza nem ígérkezik könnyűnek. A SpaceX Dragon kapszula rendkívül gyors és heves visszatérést fog végrehajtani a Föld légkörébe, amely során a hőmérséklet elérheti a 1600 Celsius-fokot is. Ahogy a kapszula gyorsan lassul, az asztronauták körülbelül négyszeres gravitációs erőt fognak tapasztalni. Végül négy nagy ejtőernyő nyílik ki, lehetővé téve, hogy a jármű lágyan landoljon az óceánban. Helen Sharman, Nagy-Britannia első asztronautája, úgy nyilatkozott, hogy az izgalmas utazás megéri a fáradozást. „Tapasztalt asztronauták, de fantasztikus érzés lesz számukra visszatérni a Földre. Az első dolog, amit tapasztalsz, a friss levegő” – mondta a BBC Newsnak.
Butch és Suni története 2024 júniusában kezdődött. Részt vettek a Starliner űrhajó első emberes tesztrepülésén, amelyet a Boeing fejlesztett ki. Azonban a kapszula több technikai problémával is szembesült az űrállomásra vezető útja során, és a NASA úgy döntött, hogy túl kockázatos lenne hazavinni az asztronautákat. A Starliner végül üresen tért vissza a Földre szeptember elején, de ez azt jelentette, hogy a párosnak új közlekedési eszközre van szüksége a hazatéréshez. A NASA végül a következő ütemezett repülést választotta: egy SpaceX kapszulát, amely késő szeptemberben érkezett az ISS-re. Ez a kapszula két asztronautával repült a négy helyett, így Butch és Suni hazatérésére két hely maradt üresen. Az egyetlen probléma az volt, hogy ez a küldetés eredetileg hat hónapra volt tervezve, így az asztronauták tartózkodása a vártnál tovább tartott.
A cserecsapat érkezése vasárnap volt az utolsó lépés Butch és Suni hazatéréséhez – és egy rövid váltás után a küldetésük véget ért. A NASA párosa kihasználta a vártnál hosszabb űrbeli tartózkodását. Számos kísérletet végeztek az űrállomás fedélzetén, és űrsétákat is lebonyolítottak, Suni pedig megdöntötte a női űrhajósok legnagyobb időtartammal a világűrben töltött óráit. Annak ellenére, hogy az asztronautákat „elzárva” emlegették, valójában sosem voltak teljesen elszigetelve. Küldetésük alatt mindig voltak űrhajók az űrállomásra csatlakozva, amelyek bármikor hazavihették őket, ha vészhelyzet lépne fel.
Butch Wilmore a távozás előtti hetekben elmondta, hogy nem ijedtek meg a küldetésük meghosszabbításától. „Felkészülten érkeztünk, hogy hosszabb ideig maradjunk, még ha rövidebbre is terveztük a tartózkodásunkat. Ez az, amire az emberi űrrepülés során számítunk” – mondta. Suni hozzátette, hogy szomorú, hogy ez valószínűleg az utolsó küldetése. „A tény, hogy itt élünk ebben a nagyon különleges helyen, csodálatos perspektívát ad” – mondta. „Nem akarom elveszíteni azt az inspiráló szikrát, amikor elhagyom, ezért valahogy meg kell őriznem.”
A páros küldetése külön figyelmet kapott, miután Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója azt állította, hogy az asztronautákat politikai okokból hagyták az űrben, és a cége hamarabb is hazavihette volna őket. A NASA tisztviselői azonban azt nyilatkozták, hogy döntéseik a repülési ütemezésre és az űrállomás szükségleteire alapozódtak. Garrett Reisman, egykori NASA asztronauta és a SpaceX űrműveleti igazgatója elmondta, hogy jó okai voltak annak, hogy a NASA nem döntött egy dedikált mentőmisszió mellett. „Nem csökkentette volna jelentősen Butch és Suni űrbeli tartózkodásának időtartamát – néhány hónapot spórolt volna meg, de a haszon nem volt olyan nagy” – mondta a BBC Newsnak. „Ráadásul a költségek is magasak voltak – ezek a legénységi missziók több száz millió dollárt emésztenek fel… Azt hiszem, Butch és Suni lettek volna az elsők, akik azt mondták volna, hogy ‘nem, ez nem éri meg’.”
Amint az asztronauták hazatérnek, a Johnson Űrközpontba, Houstonba szállítják őket, ahol orvosi szakértők ellenőrzik őket. A hosszú távú űrbeli missziók hatással vannak a testre, mivel az asztronauták csonttömeget veszítenek, izomvesztéssel küzdenek, a vérkeringésük is megváltozik, és a folyadékeltolódás a látásra is hatással lehet. Hosszú időbe telhet, amíg a test visszaáll a normális állapotba, ezért a párosnak kiterjedt edzésprogramot fognak biztosítani, hogy a testük alkalmazkodjon a gravitációval való élethez. De Butch és Suni számára az elsődleges prioritás családjuk, barátaik és kedvenceik viszontlátása lesz. Garrett Reisman tartotta a kapcsolatot barátjával, Sunival, míg ő az űrben tartózkodott. „Nemrégiben kaptam egy e-mailt Sunitól, amelyben arról írt, hogy hiányzik a háza teraszán ülni a kutyákkal, érezni a friss levegőt, és a napot az arcán” – mesélte a BBC-nek. „Az élet alapvető dolgait itt a Földön hiányolod.”

