Gazdaság,  Hírek

A Fed változatlanul hagyja a kamatokat a vámok miatti bizonytalanság miatt

A Federal Reserve, az Egyesült Államok központi bankja, nemrég figyelmeztetett arra, hogy Donald Trump elnök vámpolitikája olyan nagyfokú bizonytalanságot teremtett, hogy nehezen tudják megítélni, mit tegyenek az irányadó kamatlábakkal. Szerdán bejelentették, hogy változatlanul hagyják a kamatlábakat, annak ellenére, hogy Trump nyomást gyakorolt arra, hogy csökkentsék a hitelfelvételi költségeket. Jerome Powell, a Fed elnöke elmondta, hogy a vámok gazdasági következményei miatt „nem egyértelmű”, hogy a banknak mi lenne a legjobb lépése. Ez a döntés már a harmadik egymást követő alkalom, amikor a Fed nem hajtott végre változtatást, így a bank alapvető hitelezési rátája 4,3%-on stagnál.

Powell kiemelte, hogy ha Trump vámpolitikája továbbra is érvényben marad, az valószínűleg „inflációs növekedést, a gazdasági növekedés lassulását és a munkanélküliség emelkedését” fogja eredményezni. Általában a Fed csökkenti a kamatlábakat, ha úgy véli, hogy a gazdaság gyengélkedik, és emeli őket, ha az árak túl gyorsan emelkednek. Most azonban a központi bank, amelynek feladata független politikai döntések meghozatala a Fehér Háztól, azt állítja, hogy a vámok megnövelték a gazdasági lassulás és az árak gyorsabb növekedésének kockázatát, ami bonyolítja a következő lépéseket.

Powell szerdán azt mondta: „Tényleg nem egyértelmű, hogy mit kellene tennünk. Olyan sok a bizonytalanság.” A legutóbbi döntés a Fed első lépése volt Trump vámbejelentései óta, amelyek világszerte emelték az importálási adókat, különösen Kínából, ahol a vámok legalább 145%-ra rúgnak. Az Egyesült Államok logisztikai cégei és kikötői jelentős kereskedelmi visszaesésekről számoltak be, míg az elemzők arra figyelmeztettek, hogy a recesszió kockázata jelentősen megnőtt az év eleje óta.

Trump, aki a tavalyi újraválasztásért folytatott kampányában alacsonyabb kamatlábakat ígért, arra kérte a Fed-et, hogy „előrejelző módon” csökkentse a kamatokat, és már utalt arra is, hogy megfontolja a bank elnökének elbocsátását, akit „nagy vesztesnek” és „Mr. Túl Késő”-nek nevezett, amiért nem csökkentette elég gyorsan a kamatlábakat. Az Európai Központi Bank a múlt hónapban már csökkentette a kamatlábakat, aggodalmát kifejezve a gazdasági helyzet miatt, amelyet a kereskedelmi feszültségek okoznak. A Bank of England is várhatóan hasonló lépést tesz a közeljövőben.

Az amerikai és a kínai tisztviselők ezen a héten találkoznak, de a tárgyalások keretei még mindig nem világosak. Trump szerdán elvetette azt az elképzelést, hogy előre csökkentsék a vámokat a kereskedelmi tárgyalások segítése érdekében. Powell elmondta, hogy a tárgyalások lehetőséget adhatnak a gazdasági helyzet „lényeges” megváltoztatására. „Általában a dolgok tisztázódnak, és egyértelművé válik, melyik irányba kell haladni” – mondta. „Jelenleg nagyon nehéz megmondani, mi lenne az. Közben a gazdaság jól áll.”

Az Egyesült Államok gazdasága az év első három hónapjában az első alkalommal zsugorodott, mivel 2022 óta nem tapasztaltak ilyet. Azonban a tisztviselők azt állították, hogy ezek az adatok torzítottak voltak, mivel a cégek a vámok bevezetése előtt sietve importálták az árukat, nem pedig a gazdasági aktivitás csökkenése miatt. A munkahelyteremtés váratlanul erős maradt a múlt hónapban, így a munkanélküliségi ráta a történelmi mélypontok közelében, 4,2%-on áll. Eközben az amerikai tőzsde is jelentős mértékben helyreállt a múlt hónapban tapasztalt éles visszaesés után. Powell hangsúlyozta, hogy ezek az adatok lehetőséget adnak a Fed számára, hogy várakozó állásponton maradjanak. „Gyorsan tudunk lépni, amikor ez megfelelő, de úgy gondoljuk, hogy most a legjobb, ha várunk, és figyeljük, hogyan alakulnak a dolgok” – tette hozzá.

A kormány továbbra is szélesebb kereskedelmi megállapodásra törekszik az Egyesült Államok számára, miután csökkentették az autókra és acélra vonatkozó vámokat. Trump az adókat „a legjobban félreértett dolognak” nevezte az üzleti életben, és további intézkedéseket helyezett kilátásba. A közelgő találkozó a legélesebb jelzés arra, hogy a világ két legnagyobb gazdasága készen áll a kereskedelmi háború deeskalálására. Trump új kereskedelmi megállapodása az Egyesült Királysággal betekintést nyújt abba, hogy milyen típusú megállapodásokat kereshet világszerte. A kormány diplomáciai sikere, hogy ezt a megállapodást mások előtt sikerült megkötni, enyhülést hozhat az autógyártók számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cglxldgx0l5o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük