Újévi fogadalom helyett konkrét célkitűzés
A legutóbbi újévi fogadalmad valószínűleg idén év elején történt. Nem vagy egyedül az újévi fogadalmakkal, rengetegen tesznek ígéretet önmaguknak a legváltozatosabb célok elérésére. Közel sem újkeletű a dolog. Julius Caesar naptárreformja elhozta az emberiségnek a január elsejét – mint hivatalos évkezdetet. A január hónap eredete, Janushoz, a kétarcú istenhez köthető, aki egyszerre tekintett a múltba és a jövőbe. A rómaiak úgy hitték, hogy Janus tiszteletére tett fogadalmaik segítenek egy jobb év elérésében, szóval annyi bizonyos, hogy nem ma kezdtük ezt a szokást. Az újév gyakorlatilag egyik nap a másik után, nincs benne semmi extra, mégis valahogy azzal kecsegteti az emberiséget, hogy tiszta lappal vághatnak bele a következő évbe. Újragondolhatják az életüket, és nagyobb elszántsággal vethetik bele magukat a céljaik elérésébe.
A leggyakoribb célok pedig jellemzően az alábbiak:
- rossz szokások elhagyása (például a dohányzás),
- személyes fejlődés (új hobbi, több könyv elolvasása, karrierépítés),
- pénzügyi célok (például új munkahely, esetleg hatékonyabb megtakarítás),
- kapcsolati célok (például egy megromlott viszony helyrehozása vagy új barátok szerzése)
- egészséges életmód (megfelelő táplálkozás, több mozgás, rendszeres edzés, fogyás)
Mint mindenre, természetesen erre is van már statisztika, ezért tudjuk, hogy nagyjából 10 százaléknyi újévi fogadalom valósul meg tartósan. A kudarcnak több oka is lehet. Induljunk ki az egészséges életmódból! Ha csak úgy azt mondod magadnak, hogy lefogysz, többet mozogsz, akkor ott valójában nem határozol meg célt. Mennyit szeretnél fogyni, mikorra szeretnél lefogyni? Bár a cél elérését többnyire a strandszezonra szoktuk időzíteni. A célodat csak akkor érheted el, ha konkrét elképzelésed van a kitűzött eredmény elérésére. Ezt akkor tudod hatékonyan megközelíteni, elérni (vagy akár még túl is szárnyalni), ha egy jó terv áll mögötte, ami kisebb célállomásokra van bontva!
Miért van szükség célállomásokra?
Tekints ezekre úgy, mint mérföldkövekre. Ezek mindig legyenek rövidebb távú, teljesíthető állomások. Ne támassz magad felé irreális elvárásokat, az életmódváltás során lassan éred el az álomalakod, és kizárólag akkor, ha tartósan követed a terved! Hosszú távon vizsgálva talán elérhetetlennek tűnik, viszont, ha apránként haladsz, és elérsz egy mérföldkövet, elképesztő motiváltságot fogsz érezni! Ez a kulcsa annak, hogy ne add fel idő előtt.
Terv a lelke mindennek!
Ne csak a célt tudd pontosan, hanem azt is, hogy hogyan érd azt el. Ha csak az étkezésekre figyelsz és közben nem mozogsz, könnyen hibázhatsz. A fogyás gyakorlatilag az össztömeg csökkenése, amely magában foglalhatja az izomtömeg, a zsír és a vízveszteséget is. A testzsírszázalék csökkentéséhez viszont a zsírtömeg célzott, tervszerű csökkentése kell, miközben az izomtömeget megtartod, sőt még növeled is! Ehhez pedig edzés kell! Ki kell szakadni a komfortzónából, és nekiesni az edzőgépeknek! Legyen változatos az összeállított terv, amit nem unsz meg. Ezt úgy tudod elérni, ha az több pilléren is nyugszik, és több perspektívából közelíted meg az edzést!
Fogyás
Könnyebb leszel, kisebb lesz a teher rajtad, így az eleinte nehézkesen induló kardió edzéseid idővel sokkal hatékonyabbak lesznek. Nemcsak egyszerűen tovább bírod a strapát, hanem a keringésed és a tüdőkapacitásod is fejlődik! A legnépszerűbb eszközök ehhez az edzéstípushoz:
- Futópad: Alacsony-közepes intenzitású kardióhoz.
- Elliptikus tréner: Ízületkímélő alternatíva.
- Ugrókötél: Magas intenzitású edzésekhez.
Izomtömeg növelés
Erősebb leszel, fejlődik az izomzatod, többet bírsz emelni, és az összes ruha jobban áll rajtad. Nemcsak a teljesítményed nő, hanem az önbizalmad is, azaz alaposan megtámogat lelkileg is, határozottabb, karakánabb leszel! Ezekkel a gépekkel tudod a leghatékonyabban felturbózni az izmaidat:
- Fekpad és súlyzók: Alapgyakorlatok, mint fekvenyomás, guggolás.
- Kondigépek: Biztonságosabb és könnyebben használható a kezdők számára.
- Húzódzkodó rúd: A felsőtest edzéséhez.
Az előző két pillér kiteljesedése. A kevesebb zsír és a több izom eredményeképp még rádobhatsz egy lapáttal! Intenzívebb, pörgősebb edzéseket tudsz produkálni, így jóval könnyebben haladsz mérföldkőről-mérföldkőre!
- Futópad vagy kültéri futás: intenzívebb kardió edzésekhez.
- Kerékpár vagy spinning szobabicikli: Alacsonyabb intenzitású, de hosszabb edzésekhez.
- Evezőgép: Egész testet igénybe vevő állóképességi edzés.
A fentiekre épülő, rendszeres edzés, az egészséges táplálkozás, és a megfelelő pihenés menedzsment (regeneráció, alvás) kulcsfontosságú a sikeredhez. Ha ezeket összegyúrod, megkapod a tökéletes tervet, ami némi kitartással és akaraterővel előbb-utóbb eljuttat egy olyan tükör elé, amiben az év elején megálmodott álomalakodat látod! Mellette pedig egészséges és energikus is leszel, tökéletes vérképpel!